Komunikat techniczny Chudego Wawrzyńca 2023


Komunikat techniczny Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec 2023 – znajdziecie w nim najważniejsze informacje dotyczące tras 50 i 80 km zebrane w jednym miejscu – dowiecie się m.in., co zrobić z ubraniami, które chcecie oddać na starcie, o znakowaniu trasy, numerach startowych oraz jedzeniu na punktach żywieniowych i na mecie. 

Na wstępnie chcemy, żeby wybrzmiało, że organizacja Chudego nie byłaby możliwa gdyby nie uprzejmość Włodarzy Gmin Ujsoły oraz Rajcza, za którą już dzisiaj dziękujemy!

Harmonogram edycji 2023

Piątkowe (11 sierpnia) biuro zawodów dla Chudego Wawrzyńca, Małej Rycerzowej, inov-8 Muńcuł Vertical i Chudego Hulajnika będzie działać w Amfiteatrze w Rajczy (ul. Parkowa 2A: https://goo.gl/maps/Q1PTBZdeoU1BEQETA) od godz. 14:00 do 22:00. Od soboty (12 sierpnia) biuro zawodów przenosi się do Ujsoł (Amfiteatr w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6) – szczegóły dotyczące funkcjonowania biura znajdziecie w poniższym harmonogramie.

Piątek (11.08.2023)

14:00 – 22:00 – Praca Biura Zawodów w Rajczy (Amfiteatr, ul. Parkowa 2A: https://goo.gl/maps/Q1PTBZdeoU1BEQETA)
od godz. 14:00 – Możliwość kwaterowania w hali sportowej w Rajczy: https://goo.gl/maps/uirKpeisSD2BBqY66 (po wcześniejszym odbiorze pakietu startowego)
18:00 – Prezentacja Elity Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie – Amfiteatr w Rajczy, ul. Parkowa 2A

Sobota (13.08.2022)

03:00 / 03:20 / 03:40 – Odjazdy autobusów z Ujsoł do Rajczy na start Chudego Wawrzyńca (przystanek przy kościele)
03:15 – 03:45 – Odbiór pakietów startowych Chudego Wawrzyńca (Rajcza, skraj Parku – ul. Do Soły: https://goo.gl/maps/s873JPezgsGhyo1U7) – WYŁĄCZNIE DLA OSÓB, KTÓRE WCZEŚNIEJ ZAMÓWIŁY DOSTARCZENIE PAKIETU NA START
03:50 – Powitanie zawodników na starcie
04:00 – Start biegu Chudy Wawrzyniec 50/80 km (Rajcza, skraj Parku – ul. Do Soły: https://goo.gl/maps/s873JPezgsGhyo1U7)
06:30 – Odjazd autobusu z Ujsoł do Rajczy na start Parszywej Bendoszki (przystanek przy kościele)
07:00 – Start Parszywej Bendoszki (Rajcza, skraj Parku – ul. Do Soły: https://goo.gl/maps/s873JPezgsGhyo1U7)
08:30 – 09:00 – Przewidywana godzina dotarcia do mety zwycięzcy Chudego Wawrzyńca 50 km
10:00 – Początek eko-warsztatów Czyste Beskidy i Fundacji Górom (okolice Amfiteatru w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
11:30 – 12:15 – Przewidywana godzina dotarcia do mety zwycięzcy Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie (trasa 80+ km)
12:00 – 19:00 – Praca Biura Zawodów w Ujsołach (Amfiteatr w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6) dla zawodników startujących w Małej Rycerzowej, inov-8 Muńcuł Vertical oraz Chudym Hulajniku
13:00 – Dekoracja zwycięzców Chudego Wawrzyńca 50 km (Amfiteatr w Ujsołach, Plac Targowy, https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
13:15-13:45 – Przewidywana godzina dotarcia do mety zwycięzcy Parszywej Bendoszki
17:00 – Dekoracja zwycięzców Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie oraz Chudego Wawrzyńca 80 km i Parszywej Bendoszki (Amfiteatr w Ujsołach: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
20:00 – Zamknięcie mety dla Chudego Wawrzyńca

Niedziela (13.08.2023)

08:00 – 09:00 – Praca Biura Zawodów w Ujsołach (Amfiteatr w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6) dla zawodników startujących w Małej Rycerzowej
08:00 – 09:45 – Praca Biura Zawodów w Ujsołach (Amfiteatr w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6) dla zawodników startujących w inov-8 Muńcuł Vertical oraz Chudym Hulajniku
09:00 / 09:20 /9:40 – Odjazdy autobusów z Ujsoł do Rajczy na start Małej Rycerzowej (przystanek przy kościele)
10:00 – Start biegu Mała Rycerzowa (Rajcza, skraj Parku – ul. Do Soły: https://goo.gl/maps/s873JPezgsGhyo1U7)
10:15 – Odjazd autobusu z Ujsoł do Doliny Danielki na start inov-8 Muńcuł Vertical (przystanek przy kościele)
10:15 – Zbiórka organizacyjna Chudego Hulajnika – kat. D0 i D1 (okolice mostku przy Amfiteatrze w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
10:40 – Zbiórka organizacyjna/start Chudego Hulajnika – kat. D2 (okolice mostku przy Amfiteatrze w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
10:55 – Zbiórka organizacyjna/start Chudego Hulajnika – kat. D3, D4, D5 (okolice mostku przy Amfiteatrze w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
11:00 – Start biegu inov-8 Muńcuł Vertical (Dolina Danielki)
11:00 – Początek eko-warsztatów Czyste Beskidy i Fundacji Górom (okolice Amfiteatru w Ujsołach, Plac Targowy: https://goo.gl/maps/Qk3HQKazcWZy6jiV6)
11:30 – 11:50 – Przewidywana godzina dotarcia do mety zwycięzcy Małej Rycerzowej
12:15 – Zamknięcie mety dla inov-8 Muńcuł Vertical
13:30 – Dekoracja Małej Rycerzowej, inov-8 Muńcuł Vertical oraz Chudego Hulajnika
15:00 – Zamknięcie mety dla Małej Rycerzowej

Poniedziałek (14.08.2023)

do godz. 10:00 – Opuszczenie hali sportowej, gdzie zlokalizowane będą noclegi

Odbiór pakietu w czyimś imieniu

Będzie możliwość odbioru pakietu w czyimś imieniu, ale wyłącznie z zamieszczonym poniżej upoważnieniem. Przygotowaliśmy dwie wersje upoważnienia – pełen pakiet dla osób, które startują, ale nie dotrą do biura na czas (UPOWAŻNIENIE) oraz pakiet bez numeru startowego i chipa do pomiaru czasu – dla osób, które nie wystartują, ale chcą odebrać gadżety (UPOWAŻNIENIE BEZ NUMERU I CHIPA).

UPOWAŻNIENIE (pobierz)
UPOWAŻNIENIE BEZ NUMERU I CHIPA (pobierz)

Odbiór pakietu na starcie

Osoby, które zamówiły dostarczenie pakietu na start proszone są o pojawianie się w okolicy startu najpóźniej 15 minut przed startem (Rajcza, skraj Parku – ul. Do Soły: https://goo.gl/maps/s873JPezgsGhyo1U7).

Pamiętajcie, że pakiet startowy odbieracie po okazaniu dokumentu tożsamości. Oświadczenia zawodnika będą wydrukowane przez nas.

Dodatkowe zapisy

W biurze zawodów będzie możliwość zapisania się na każdy z dystansów. Opłaty startowe to 269,99 zł w przypadku Chudego Wawrzyńca 50/80 km oraz Parszywej Bendoszki, 159,99 zł w przypadku Małej Rycerzowej oraz 94,99 zł w przypadku inov-8 Muńcuł Vertical.

Oczywiście możliwa będzie także rejestracja do Chudego Hulajnika (biegi dla dzieci i młodzieży). Opłata to 24,90 zł – z wyjątkiem dzieciaków z Gmin Rajcza, Ujsoły i Jeleśnia które startują bezpłatnie.

Noclegi i prysznice w Hali sportowej pod Complem

Możliwość zakwaterowania (dla osób, które podczas elektronicznych zapisów wybrały opcje noclegu w hali) będzie od godz. 14:00 w piątek, a halę trzeba opuścić najpóźniej do godz. 10:00 w poniedziałek. Informacje dotyczące noclegu będą przekazane podczas odbioru pakietu w biurze zawodów.

Osoby nocujące w hali będzie obowiązywał Regulamin. Hala sportowa pod Complem znajduje się przy ulicy Górskiej w Rajczy (dokładna lokalizacja). Nie zapewniamy materaców, ani śpiworów/pościeli. W hali są dostępne prysznice, będą też czajniki (tylko dla osób nocujących w hali). Wejście do hali będzie możliwe tylko na podstawie specjalnych opasek, które osoby nocujące w hali otrzymają w biurze zawodów. Każdy z Was będzie miał możliwość skorzystania z prysznica – wejście do budynku będzie możliwe na podstawie numeru startowego.

Autobusy Rajcza-Ujsoły / Ujsoły-Rajcza

W sobotę i niedzielę wspólnie z Gminą Rajcza zaplanowaliśmy dla Was oraz Waszych kibiców bezpłatną komunikację autobusową (nie ma zapisów). Harmonogram kursowania oraz miejsca odjazdów autobusu znajdziecie TUTAJ.

Uwaga pociąg!

Chwilę po godz. 04:00 przez tory przecinające trasę biegu będzie przejeżdżał pociąg. Na wszelki wypadek start biegu zostanie opóźniony o kilka minut, tak żeby mieć pewność, że pociąg już minie to miejsce. Opóźnienie startu nie wpływa na limity na trasie.

Przez tory będziecie przebiegać jeszcze na ok. 5,5 km od startu. Zróbcie to z rozwagą.

Depozyty

Będzie możliwość zostawienia swoich rzeczy na starcie biegu – przewieziemy je do depozytu znajdującego się na mecie w Ujsołach (Depozyt-Meta).

Toalety na starcie

Start Chudego jest w pobliżu boiska „Orlik”. Dzięki uprzejmości Gminy Rajcza możemy korzystać z toalet zlokalizowanych tuż obok. Nie jest ich mało, ale jeśli planujecie dłuższe wizyty prosimy o uwzględnienie w swoich planach ograniczonej liczby toalet na starcie i ew. skorzystanie z toalety w hali lub miejscu noclegu. Toalety są po lewej stronie boiska (stojąc twarzą w kierunku startu).

Znakowanie trasy

Początkowy, asfaltowy odcinek (ok. 1,5 km) biegniemy w kierunku Soli i następnie skręcamy w prawo w kierunku stacji PKP Rycerka, dalej wbiegamy na szutrówkę.

W terenie trasa będzie wyznaczona szlakami turystycznymi zgodnie z mapą oraz doznakowana czerwoną taśmą Fundacji Krok do Natury. Na odcinku trasy 80 km biegnącym ściśle granicą państwa od Rycerzowej do Trzech Kopców oznaczenia będą rzadsze, a w 2-3 wrażliwych miejscach mogą pojawić się dodatkowe strzałki kierunkowe. Pamiętajcie, że w wyposażeniu obowiązkowym jest mapa. Może być papierowa (była dostępna jako płatny dodatek przy zapisach, ale będziemy je mieć także w biurze zawodów w cenie 19,99 zł), ale może być też plik GPX lub png/jpg w zegarku lub telefonie – o ile jesteście pewni, że Wasze urządzenie wytrzyma od startu do mety. Tracki znajdziecie w zakładce TRASA.

Więcej informacji na temat oznaczeń trasy znajdziesz: TUTAJ.

Numery startowe i punkty kontrolne

Na trasie będziemy prowadzić kontrole zawodników na dwa sposoby: elektronicznie (chipy mocowane do numerów startowych/trackery GPS dla części zawodników) lub ręcznie (spisywanie numerów przez sędziów).

Przypominamy, że numery startowe należy umieścić z przodu w sposób widoczny, tak by sędziowie na punktach kontroli ręcznej byli w stanie odczytać numer startowy. Osoby z zasłoniętymi numerami mogą być zatrzymywane przez sędziów do momentu, gdy numer zostanie umieszczony na wierzchu.

Nadajniki GPS

Po raz kolejny na Chudym będzie Poltrax, a to oznacza, że ścigacze otrzymają GPS-y i każdy będzie mógł na bieżąco podglądać, jak im się biegnie. Na tym nie koniec. Można taki tracker wypożyczyć (do czwartku, 10 sierpnia w sklepie online lub w biurze zawodów). Nadajnik będzie do odbioru z pakietem startowym i trzeba go na mecie koniecznie oddać.

Limity czasu na punktach kontrolnych

 • Punkt 1 – Przegibek (punkt odżywczy) – 35,7 km – otwarcie godz. 06:40, zamknięcie godz. 15:30
 • Punkt 2 – Wielka Rycerzowa – 40,5 km – otwarcie godz. 07:00, zamknięcie godz. 16:45, ale uwaga – dla trasy 80 km – limit godz. 12:00
 • Punkt 3 – Przełęcz Kotarz – tylko trasa 50 km – 44 km – otwarcie godz. 07:25, zamknięcie godz. 17:45
 • Punkt 4 – Oszust – tylko trasa 80 km – 49,2 km – otwarcie godz. 08:00, zamknięcie godz. 13:45
 • Punkt 5 – Przełęcz Glinka – tylko trasa 80 km (punkt odżywczy) – 57,4 km – otwarcie godz. 08:45, zamknięcie godz. 15:30
 • Punkt 6 – Trzy Kopce – tylko trasa 80 km – 67,8 km – otwarcie godz. 09:40, zamknięcie godz. 17:45

Pominięcie któregoś z punktów może skutkować karą czasową lub dyskwalifikacją.

Telefony alarmowe

Na numerach startowych znajdziecie namiar do osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie medyczne – mamy nadzieję, że nie będziecie musieli z nich korzystać, ale w razie potrzeby pamiętajcie, że ten numer macie cały czas przy sobie. Dodatkowo na numerze startowym będzie również miejsce na podanie kontaktu ICE – pamiętajcie, by go wpisać.

Numery alarmowe, warto też zawczasu wpisać do swojej komórki.

+48 730 977 999  – pomoc medyczna

+48 784 483 813 – Piotr Książkiewicz (Szmajchel) – dyrektor zawodów

W przypadku rezygnacji i zejścia z trasy prosimy o informację na jeden z powyższych numerów (sms z numerem startowym lub telefon).

Warto wklepać do komórki także numery ratunkowe w górach: 601 100 300 (GOPR), a także ściągnąć aplikację RATUNEK (ANDROID / iPhone).

Wyposażenie obowiązkowe:

Jesteście zobowiązani do posiadania w trakcie biegu:

 • pojemnika/pojemników (bidony lub bukłak) mieszczący min. 1 litr płynów,
 • kubka wielorazowego (jeśli nie posiadacie pojemnika/bidonu, z którego możecie się napić na punktach odżywczych),
 • działającego telefonu komórkowego,
 • dowodu osobistego lub paszportu,
 • folii NRC,
 • mapy z trasą biegu (papierowej lub plik GPX/jpg/png w zegarku lub telefonie – o ile wytrzyma od startu do mety),
 • numeru startowego z zamocowanym w nim chipem do pomiaru czasu (z pakietu startowego) zamieszczonego w widocznym miejscu, z wpisanym numerem ICE na odwrocie.

Sugerujemy także zabranie ze sobą czołówki – szczególnie zawodnikom biegnącym „na limit”, ale nie jest to element wyposażenia obowiązkowego.

Brak któregoś z wymienionych elementów podczas kontroli (są możliwe w trakcie biegu i/lub na mecie zawodów) będzie skutkował karą czasową lub dyskwalifikacją. W przypadku braku pojemnika/pojemników na wodę o pojemności min. 1 litra zawodnik dostanie godzinę kary czasowej. Za brak każdego elementu (poza pojemnikami z wodą, których brak oznacza godzinę kary) zawodnik dostanie 15 minut kary (np. brak folii NRC – 15 minut kary, brak folii i mapy/tracka – 30 minut kary). Za brak czterech lub więcej rzeczy zawodnik otrzyma dyskwalifikację.

Znaczniki pokonanej trasy

Na Wielkiej Rycerzowej, czyli w miejscu rozejścia tras 50 i 80 km będziemy wręczać silikonowe opaski osobom, które pobiegną na trasę krótką. Biegacze startujący na dystansie 80 km otrzymają opaski na Trzech Kopcach.

Punkty żywieniowe

Na pierwszym punkcie żywieniowym w schronisku na Przegibku (36. km biegu) będą dostępne: woda, izotonik, cola, herbata, syrop z igieł świerkowych, drożdżówki/ciasto drożdżowe, jagody ze śmietaną, owoce – banany, pomarańcze, arbuzy, suszone owoce, precelki z solą, kabanosy, kanapki z masłem i serem, pomidory. Punkt organizuje dla Was jak co roku ekipa ze schroniska (dziękujemy!).

Na drugim punkcie żywieniowym (tylko trasa 80 km – 58. km biegu) będą na Was czekać: woda, izotonik, cola, piwo bezalkoholowe Miłosław, zupa pomidorowa, kanapki z masłem i serem, owoce – banany, pomarańcze, arbuzy, daktyle, żelki, wafle ryżowe/kukurydziane z masłem orzechowym, precelki z solą.

Na mecie będziecie mogli zjeść coś konkretniejszego. Do wyboru będzie:

– zupa przygotowana przez Gościniec Rajec: wersja mięsna, czyli harira – tradycyjna marokańska zupa z kurczakiem, marchewką, pietruszką, selerem, zieloną soczewicą, ciecierzycą oraz kaszą kukurydzianą lub harira w wersji wegan;

– żytnie lub pszenne gofry od Kubakacaffe w wersji wytrawnej (z kurczakiem lub pomidorami i mozzarellą) lub na słodko (z prażonymi jabłkami, bitą śmietaną, cynamonem i kruszonką z migdałami lub z owocami).

Posiłek będzie wydawany w godz. 09:00-20:00 na podstawie bonu, który dostaniecie w pakiecie, więc pamiętajcie, by zabrać go ze sobą.

Na mecie będzie także bufet z wodą, izotonikiem oraz owocami i drożdżówkami.

Na punktach odżywczych (a także na mecie) NIE będzie plastikowych kubków, co oznacza, że musicie mieć swoje pojemniki na wodę/izotonik/colę. Posiłki serwujemy w ekologicznych opakowaniach, będziecie też jeść ekosztućcami.

Beskidy Run Challenge

Tegoroczna edycja będzie wyjątkową okazją do zdobycia premii za najszybsze pokonanie odcinka specjalnego. Na Chudym są dwa takie segmenty – jeden na trasie Chudego 50+, drugi – na długiej trasie:

• Przełęcz Kotarz -> Muńcuł (Chudy Wawrzyniec 50+), długość odcinka: 1,8km, przewyższenie: +188m / -0m;
• Trzy Kopce -> Hala Rysianka (Chudy Wawrzyniec 80+), długość odcinka: 1,9km, przewyższenie: +90m / -80m.

Zwycięzca i zwyciężczyni każdego z odcinków premiowanych otrzyma słuchawki Shokz, a także będzie mieć szansę na rywalizację o klasyfikację generalną Beskidy Run Challenge i wygranie 1000 zł w gotówce. W skład naszego wyzwania wchodzi łącznie pięć segmentów – poza dwoma powyższymi są to dwa odcinku na Maratonie Trzech Jezior oraz jeden na Biegu Breńskie Kierpce. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Na Chudym sortujemy śmieci!

To, że nie śmiecimy na szlakach i zabieramy do plecaka/kieszeni wszystkie opakowania po żelach, batonach itd. jest jasne, jak słońce. Ale to nie wszystko. Przygotujemy oddzielne pojemniki na różne rodzaje śmieci, więc mamy prośbę o uwagę podczas wrzucania śmieci do kosza (w poszerzeniu wiedzy ekologicznej pomogą twórcy akcji Czyste Beskidy oraz Żywiec-Zdrój podczas warsztatów). Sortowanie śmieci na co dzień jest dla nas czymś oczywistym, dla wielu z Was pewnie też, więc mamy nadzieję, że i na Chudym pójdzie nam gładko.

Góralska muzyka na żywo

W tym roku muzyki będzie na Chudym jeszcze więcej! Na starcie i na trasach zagrają dla Was:

Kapela DudySkrzypce (Rajcza, Zwardoń, Oszast)

Trombiciarze z Kapeli Dejcie Spokój (Chromiczoki)

Kapela Grajki (Przegibek)

Skrzypaczki Marta Krzyżowska i Julia Pawlica (Rysianka)

Dodatkowe info

Zorganizowana pomoc z zewnątrz (support) jest niedozwolona – dotyczy to także punktów odżywczych.

Na Chudym nigdy nie było, nie ma i nie będzie przepaków.

Nie ma zakazu używania kijów.

Pamiętajcie, by na mecie oddać trackery (o ile będziecie je posiadać).

Obsługą fotograficzną zajmą się: Karolina Krawczyk, Katarzyna GoglerPiotr Dymus, Tomasz Pawlicki, Paweł Zając, Paweł Stańco, Michał Loska, Michał Buczyński. Film z Chudego przygotuje ekipa filmowa Sklepu Biegacza.

fot. Katarzyna Gogler