Dziesiąta edycja Chudego za nami!


Co tu dużo gadać – jesteśmy przeszczęśliwi, że mogliśmy spotkać się z Wami w normalnych okolicznościach. Że po raz drugi na Chudym rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Że sprzyjała nam pogoda. Wielkie dzięki, że byliście z nami! Naładowaliście nam akumulatory na kolejny rok pracy! Podsumujmy edycję 2021.

W sobotę, 7 sierpnia na trasie długiej Chudego Wawrzyńca z Rajczy do Ujsoł odbyła się rywalizacja najlepszych ultrasów w kraju. Zwycięstwo w Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie odnieśli Katarzyna Wilk i Kamil Leśniak. Zawody były arcyciekawe. „To była wojna totalna” – tak podsumował bieg trzeci na mecie – Tomasz Kobos. I wiele w tym stwierdzeniu racji.

Zacznijmy od tego, że na starcie ponad 80-kilometrowej trasy Chudego Wawrzyńca o godz. 4:00 w Rajczy stanęli m.in.: Maciej Dombrowski, Robert Faron, Dominik Grządziel, Tomasz Kobos, Kamil Leśniak (obrońca tytułu), Tomasz Skupień, Piotr Szumliński i Marcin Świerc. Wśród kobiet – pod nieobecność Katarzyny Solińskiej i Ewy Majer, które z powodów zdrowotnych zrezygowały z biegu, faworytką była Katarzyna Wilk i faktycznie to ona prowadziła w kobiecej stawce od startu do mety, a jej wynik to 9 godzin 19 minut i 1 sekunda.

– To był mój najdłuższy bieg w życiu, a decyzja o starcie zapadła spontanicznie – dopiero w tym tygodniu. Kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać, ani jak mój organizm zareaguje na tak długi wysiłek. Nie znałam trasy. Po raz pierwszy biegłam w zawodach w nocy, z czołówką. Dlatego myślę sobie, że ten medal nie był dla mnie. On był dla Kasi Solińskiej, która niestety nie mogła z nami wystartować. Z drugiej strony wiem, że pobiegłam zachowawczo, a mimo to mój wynik dałby w zeszłym roku, gdy stawka była mocniejsza – trzecie miejsce. Stąd nie będę się wstydziła tytułu, bo medal to medal. Wywalczyłam go na trasie, nie dostałam w prezencie – mówiła po zawodach Katarzyna Wilk.

Srebrny medal wywalczyła Anna Gierak – 10 godzin 7 minut i 23 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Sylwia Sendek – 10 godzin 35 minut i 45 sekund.

Męska rywalizacja była zdecydowanie bardziej wyrównana i pełna przetasowań. Ponadto aż do 58. km tempo czołówki było bardzo spokojne. Walka o medale rozpoczęła się na ostatnim fragmencie trasy, co kosztowało zawodników mnóstwo sił. Najwięcej mocy zachował Kamil Leśniak, który linię mety w Ujsołach minął po 8 godzinach 5 minutach i 51 sekundach. Tuż za Kamilem na mecie pojawił się Tomasz Skupień, którego czas to 8 godzin 6 minut i 42 sekundy. Trzecie miejsce wywalczył Tomasz Kobos – 8 godzin 11 minut i 22 sekundy. Olbrzymie zmęczenie i wielka radość  – tak w skrócie można podsumować obrazek z mety.

Trasę długą Chudego Wawrzyńca (ok. 82 km, +3825/-3775m przewyższenia) ukończyło 191 zawodników.

Na trasie krótkiej (ok. 52 km, +2525/-2475m przewyższenia) rywalizowało 468 biegaczy, a najlepszymi okazali się Artur Jabłoński (czas 4 godziny 45 minut i 42 sekundy) oraz Sylwia Jabłońska (wynik 5 godzin 18 minut i 50 sekund).

W niedzielę, 8 sierpnia odbyły się biegi towarzyszące Chudemu Wawrzyńcowi – tegoroczna nowość – Parszywa Bendoszka (blisko 60 km i +2900 m), Mała Rycerzowa (20 km i +1150 m), a także biegi dla dzieci i młodzieży, które odbywają się pod nazwą Chudy Hulajnik.

W Parszywej Bendoszce najszybszym okazał się Jarosław Zbozień (wynik 6 godzin 29 minut i 44 sekundy), a wśród kobiet zwyciężyła Monika Borowicz, która dotarła do mety jako druga OPEN (czas 6 godzin 59 minut i 41 sekund). W limicie czasu zawody ukończyło 38 osób.

Rywalizację Małej Rycerzowej wygrał Marcin Kubica, który poprawił rekord naszej ponad 20-kilometrowej trasy. Wynik Marcina to 1 godzina 32 minuty i 43 sekundy. Najszybszą kobietą okazała się Karina Minorczyk (czas 2 godziny 14 minut i 38 sekund). Do mety dotarło 317 osób, a 9 z nich nie zmieściło się w limicie czasu (5 godzin).

Łącznie we wszystkich biegach wzięło udział ponad 1100 Uczestników, co jest rekordem frekwencji naszej imprezy.

Dziękujemy Partnerom, czyli: inov-8, Garmin, Browar Fortuna oraz Sklep Biegacza. Ogromne podziękowania kierujemy także do Gmin Rajcza oraz Ujsoły. Jesteśmy wdzięczni Mieszkańcom oraz wszystkim Kibicom, którzy byli z nami w weekend 7-8 sierpnia! Wielkie brawa należą się również naszym Wolontariuszom!

Do zaś!

WYNIKI

GALERIE ZDJĘĆ

FILM

fot. Andrzej Olszanowski